Grillowany łosoś z borowikami i ziołami

Spośród różnych sposobów marynowania łososia ten lubię najbardziej. Grzybowe i rozmarynowe nuty smakowicie łączą się w grillowanym mięsie. Dobra marynata może zdziałać cuda, zamieniając zwykły kawałek ryby w dzieło sztuki.
Grillowany łosoś z borowikami i ziołami
Składniki
Przygotowanie

Spośród różnych sposobów marynowania łososia ten lubię najbardziej. Grzybowe i rozmarynowe nuty smakowicie łączą się w grillowanym mięsie. I choć to niezbyt wyszukana potrawa, dobra marynata może zdziałać cuda, zamieniając zwykły kawałek ryby w dzieło sztuki…

Tu i ówdzie pada deszcz, ale przecież nic nie szkodzi, by rybę „z grilla” przyrządzić w kuchni – w piekarniku albo na patelni. I tak ziołowo-grzybowe zapachy poprowadzą wyobraźnię na łono natury: na grzyby, na ryby, na lwy-by… Zanim jednak ruszymy na smakowe safari, zamarynujmy porządnie naszą rybę. Moim zdaniem godzina czy dwie nie wystarczą. Najlepiej pojemnik z zamarynowaną rybą odstawić do lodówki na noc lub przynajmniej pół dnia. Nie muszę chyba dodawać, że efekt końcowy zależy również od tego, czy ryba była świeża, dobrze umyta i osuszona.

Do marynaty według przepisu, który kiedyś znalazłam u Roberta Sowy, dokładamy sok z około 2 cytryn. Ja dokładam sok z jednej cytryny i ⅓ szklanki wina wytrawnego, najlepiej rieslinga.

Składniki
  • 4 kawałki łososia najlepiej filety bez skóry lub w formie dzwonków
marynata
  • ½ szklanki oliwy
  • ⅓ szklanki wina
  • sok z jednej cytryny
  • kilka suszonych borowików
  • 2 łyżki posiekanych ziół: koperek, pietruszka
  • 3–4 gałązki rozmarynu
  • 3 ząbki czosnku
Suszone grzyby rozdrobnić – najlepiej zmielić. Można też rozdrobnić je blenderem wraz z oliwą i czosnkiem. Wszystkie składniki marynaty wymieszać, posolić i popieprzyć mielonym pieprzem. Marynata musi być słona i ostra. W końcu to ona decydować będzie o smaku ryby. Rybę dokładnie „nacieramy” i zalewamy przygotowaną miksturą. Szczelnie zamkniętą w naczyniu z przykrywką chowamy na kilka (do kilkunastu) godzin do lodówki. Pieczemy na grillu ok. 15 minut – w zależności od grubości kawałków. Podajemy np. z grzankami i z sałatą.
Grillowany łosoś z borowikami i ziołami
Top przepisy
  • Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Justyna Korn-Suchocka
Autor przepisu: Justyna Korn-Suchocka

W magazynie „Czas Wina” prowadzi autorski cykl Slow Food promujący wyjątkowe, często zapomniane produkty i dania. Kocha ryby, fasolę i szparagi. Wychowana na wsi nie boi się zapachu świeżego mleka, karpia czy kaszanki a z drugiej strony pociąga ją orient i ostre gotowanie. Z powodu miłości do czerwonego wina, porzuciła celibat bezmięsnej diety, choć nadal wierzy, że zwierzęta należy jadać od święta. Dla równowagi, zamierza porzucić słodycze dla słodkich win. I pić je na co dzień.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel