Burger wołowy jak chateaubriand
Zainspirowany promocją w jednym z pobliskich sklepów postanowiłem dziś na kolację zrobić… hamburgery. Akurat mija rok, gdy steki po hambursku miałem okazję próbować w ich mateczniku, czyli Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Kalifornii, gdzie o dobrego hamburskiego nie trudno, a i jakieś zacne wino się tam znajdzie ;) Kupiłem więc kawał pieczeniowej wołowiny (nie, nie była to polędwica – jednak jakiś rozsądek należy zachować). Całym sekretem hamburgera jest przede wszystkim dobra jakość mięsa i odpowiednie dodatki. Jako sos do mięsa postanowiłem przygotować klasyk z przeciwnego kulinarnego bieguna, mianowicie z Francji. Sos béarneński w ojczyźnie wykwintnej kuchni podaje się tradycyjnie do chateaubrianda, a hamburger to przecież taki chateaubriand, tylko że (wybaczcie potomkowie Merowingów i Karola Młota) przemielony i podany w bułce. Kto nie ryzykuje, ten nie je ciekawie. A co tam – pomyślałem – jak nie będzie pasowało, to najwyżej sos zjemy z bagietką, a hamburgera z ketchupem i majonezem. Ku mojej wielkiej radości okazało się jednak, że działa i to jak wyśmienicie! Cudowne połączenie amerykańskiej i francuskiej kuchni. A na dodatek tego wieczoru pojawiła się w kieliszku… hiszpańska rioja. To się nazywa fusion!
- 500 g drobno siekanej wołowiny
- 2 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- Pęczek natki pietruszki
- 1 pikantna papryczka
- Oliwa do smażenia
- Sól, pieprz
- 50 ml białego wina
- 25 ml octu winnego
- ¼ kostki masła
- 2 żółtka
- Bułki (hamburgerowe lub inne)
- Sałata (ewentualnie młody szpinak, rukola lub botwinka)
- Pomidor
Sos: Masło klarujemy. Cebulę drobno siekamy, zalewamy octem i winem, potem gotujemy na średnim ogniu, aż płyn niemal zupełnie wyparuje. Następnie odstawiamy garnek z ognia, dodajemy żółtka, sól, pieprz i energicznie mieszamy trzepaczką. Stawiamy na minimalnym ogniu (lub w kąpieli wodnej), ubijamy dalej.
Gdy sos zgęstnieje, ściągamy z ognia. Stopniowo dolewamy sklarowane masło, cały czas ubijając. Hamburgery: Cebulę kroimy w drobną kostkę, szklimy na patelni z dodatkiem drobniutko posiekanej papryczki. Gdy cebula jest gotowa, dodajemy ją do mięsa, dodajemy posiekaną natkę i drobno posiekany czosnek. Doprawiamy solą i pieprzem. Formujemy kulki, a z nich okrągłe placki. Smażymy na grillowej patelni po 2–3 minuty z każdej strony. Sposób podania:W międzyczasie podgrzewamy w piekarniku połówki bułek. Gotowe hamburgery wkładamy w posmarowane sosem berneńskim bułki wraz z warzywnymi dodatkami.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
Czerwone wino wytrawne o świeżych aromatach czerwonych i czarnych owoców przemieszanych z nutami waniliowymi i pieprzowymi. W ustach czyste i rześkie, dobrze zbalansowane, o przyjemnie długim, subtelnie korzennym posmaku.