Wegańska kaszanka z emulsją chrzanową i sosem gruszkowym

Wspominając minioną edycję „Kuchni Mistrzów”, przedstawiamy przepis na pyszną wegańską kaszankę. Brzmi niecodziennie, ale za sprawą kaszy gryczanej, tym razem białej, i czarnej soczewicy można zdziałać cuda. Paweł Chomentowski do swojej propozycji wybrał wytrawne białe wino słoweńskie, w którym znajdziemy aromaty cytryny, cedru, grejpfruta, a także wanilii i grzanki. Delikatna słodka tanina świetnie dopełni smak sosu z syropu z kwiatów czarnego bzu. Zachęcamy zatem do weekendowego gotowania.
- 2 kalarepy
- 250 ml oleju rzepakowego tłoczonego na zimno
- gałązka tymianku
- 100 g kaszy gryczanej białej
- 300 g pieczarek portobello
- 200 g czarnej soczewicy
- 1 średnia cebula
- 1 ząbek czosnku
- 40 ml oliwy do smażenia
- 20 ml octu balsamicznego
- łyżeczka majeranku
- sól, pieprz
- 3 łyżki chrzanu
- 30 ml soku z cytryny
- 70 ml mleka sojowego
- łyżeczka cukru
- pieprz
- 1 g agaru
- 100 ml syropu z kwiatów czarnego bzu lub z kwiatów mniszka lekarskiego
- 1 gruszka
Kaszanka: aszę gryczaną białą oraz czarną soczewicę gotujemy w osolonej wodzie do miękkości (osobno). Portobello, cebulę i czosnek smażymy na średnim ogniu około 15 minut, następnie blendujemy razem z ugotowaną soczewicą na gładką masę. Łączymy z kaszą gryczaną i doprawiamy majerankiem, octem balsamicznym, solą i pieprzem. Schłodzoną kaszankę formujemy w pierścieniu o średnicy 6 cm. Emulsja chrzanowa: Wszystkie składniki podgrzewamy w rondlu, następnie blendujemy na gładką masę i przecieramy przez drobne sito. Doprawiamy solą.
Wykończenie: Uformowaną kaszankę smażymy na patelni z dwóch stron do zrumienienia. Na drugiej patelni smażymy kalarepę z dodatkiem oleju rzepakowego (z dwóch stron), dorzucamy pokrojoną w drobną kostkę gruszkę i podlewamy syropem z kwiatów czarnego bzu.
Dekoracja: Na talerzu układamy kaszankę, na niej kalarepę. Całość polewamy sosem gruszkowym z syropem z kwiatów czarnego bzu. Emulsję chrzanową rozlewamy wokół kaszanki.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Wytrawne białe wino słoweńskie o głęboko żółtej barwie ze złocistymi refleksami. W nosie bardzo odmianowe: cytryna, cedr, grejpfrut, zaokrąglone delikatnym aromatem wanilii i grzanki. W ustach złożone, świeże i harmonijne. Łagodne na finiszu, z delikatnym dotknięciem słodkiej taniny.