Sałatka tabbouleh
Zawsze marzyłam o domu z dużym ogrodem, w którym mogłabym uprawiać przede wszystkim jadalne gatunki: warzywa, owoce i oczywiście zioła. Co prawda na razie mieszkam w bloku, ale nie oznacza to, że całkowicie pogrzebałam moje marzenia. Do uprawy niektórych jadalnych roślin doskonale nadaje się balkon albo nawet kuchenny parapet. U mnie znalazły się skrzynki z pomidorami koktajlowymi, poziomki, a nawet donice z mieszankami sałat. Bazylia i mięta to dwa gatunki, z którymi poradzi sobie nawet najmniej doświadczony ogrodnik. W domowych warunkach dobrze sprawdza się też rozmaryn, oregano i majeranek. W czerwcu w mojej kuchni królują właśnie zioła z balkonowej uprawy. Dodaje je do niemal wszystkich możliwych potraw. Hitem lata jest orzeźwiająca sałatka tabbouleh, która składa się niemal wyłącznie z pietruszki i mięty w dużych ilościach. Przepis zaczerpnęłam z książki „Jerozolima” autorstwa Yotama Ottolenghi i Samiego Tamimi. Jak do tej pory wszystkie dania przygotowane według receptur tego duetu okazywały się przepyszne, ale byłam ciekawa, czy podobnie poradzą sobie z tradycyjną sałatką tabbouleh. Nie zawiedli mnie – od dziś będę robić tabbouleh dokładnie w proponowany przez nich sposób.
- 30 g kaszy bulgur
- 2 duże dojrzałe pomidory
- 1 szalotka
- 3–4 duże pęczki pietruszki
- 2 pęczki mięty
- 2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
- 80 ml oliwy dobrej jakości
- sok z cytryny
- 1 łyżeczka mieszanki przypraw baharat (ze sklepu lub przygotowanej w domu)
- pestki z połowy granatu (opcjonalnie)
- sól i pieprz do smaku
- 1 łyżeczka zmielonych ziaren czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka nasion kolendry
- ¼ łyżeczki cynamonu w proszku
- ½ łyżeczki zmielonych goździków
- ½ łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
- 2 łyżeczki mielonego kuminu
- 1 łyżeczka zmielonego kardamonu
- ½ startej gałki muszkatołowej
Bulgur zalać wrzątkiem i trzymać tak długo, aż zmięknie, następnie odsączyć na drobnym sitku i przesypać do miski. Do bulguru dodać pomidory pokrojone na półcentymetrową kostkę wraz z sokiem, który z nich wypłynął, drobno posiekaną szalotkę, sok z cytryny. Drobno posiekać pietruszkę i miętę, dodać do sałatki. Na koniec dodać ziele angielskie, baharat, oliwę i ewentualnie pestki z granatu, sól i pieprz do smaku. Wymieszać, spróbować, w razie potrzeby dodać jeszcze trochę soli, pieprzu lub soku z cytryny.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Białe wytrawne sycylijskie wino o świeżym aromacie owoców egzotycznych okraszonym nutą kwiatową. W ustach przyjemnie owocowe, lekkie i rześkie, o doskonałej kwasowości i smakowitej, długiej końcówce.