Świąteczna tarta z bakaliami

W świątecznej gorączce przygotowań mamy dla Ciebie propozycję na proste, niezawodne danie. Tarta na kruchym cieście z nadzieniem bakaliowym świetnie sprawdzi się na powolne pichcenie w rodzinnym gronie.
Świąteczna tarta z bakaliami
Składniki
Przygotowanie

Ostatnie tygodnie sprzyjają przedświątecznej gorączce. Przed Nowym Rokiem trzeba domknąć wszystkie projekty w pracy, a do tego sprzątanie, kupowanie prezentów, przygotowanie potraw na wigilię i święta. Można zwariować.

W pewnym momencie mówię sobie jednak stop! Pora przywrócić wszystkiemu zdrową równowagę. Przecież to nie ja jestem dla świąt, tylko święta dla mnie. Dlatego w tym roku w świątecznym menu zdecydowałam się postawić na proste, niezawodne przepisy.

Tu świetnie sprawdzi się tarta na kruchym cieście z nadzieniem bakaliowym. Przepis banalnie prosty, ale jak to zwykle z takimi daniami bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Ważne, żeby ciasto było świeże, lekkie i kruche. Dodana do nadzienia konfitura z róży fantastycznie podkręca smak.

Przygotowanie tarty pełni też dodatkową rolę – integrującą. Dzwonię do mamy po przepis na rodzinne kruche ciasto (to, według receptury przekazywanej już od trzech pokoleń w mojej rodzinie, jest najlepszym kruchym ciastem, jakie kiedykolwiek jadłam). Oczywiście zagadujemy się na co najmniej godzinę. Potem zaganiam wszystkich domowników do krojenia owoców na nadzienie. I nie chodzi tylko o to, żeby było szybciej. Nie ma nic przyjemniejszego niż wspólne gotowanie, rozmowy, żarty i wygłupy w kuchni.

Życzę Wam spokojnych, rodzinnych świąt! Niech nie zabraknie czasu na to, co najważniejsze.

Składniki
  • 2½ szklanki mąki krupczatki
  • 2 żółtka i 1 całe jajko
  • 20 dag masła
  • ½ szklanki cukru pudru
  • czubata łyżeczka proszku do pieczenia
  • cukier waniliowy
  • po 5 sztuk śliwek suszonych w dymie, suszonych gruszek, fig, daktyli
  • 2 łyżki rodzynek
  • 2 łyżki suszonej żurawiny
  • 4 łyżki konfitury różanej
Do przesianej przez sitko mąki dodać starte na tarce o grubych oczkach masło. Dodać żółtka, jajko, cukier puder, proszek do pieczenia i cukier waniliowy. Szybko wyrobić ciasto, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na co najmniej godzinę.

W tym czasie pokroić wszystkie owoce na kawałki wielkości rodzynek. Podsmażyć chwilę na patelni razem z konfiturą.

Wyjęte z lodówki ciasto pokroić na plastry i wyłożyć nimi blaszkę do tart. Wypełnić nadzieniem, na górze można zrobić kratkę z reszty ciasta lub dowolną dekorację według fantazji. Piec w temperaturze 200°C przez około 30 min.
Top przepisy
  • Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
  • Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
  • Sałatka brokułowaSałatka na bazie różyczek brokułu idealnie sprawdza się w upalne dni. Jest sycąca, smaczna, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.
Nasze ulubione
  • Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
  • Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
  • Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
Dorota Bidzińska
Autor przepisu: Dorota Bidzińska

Dorota Bidzińska – w sztuce kulinarnej najbardziej fascynuje ją połączenie aptekarskiej dokładności z ułańską fantazją. W kuchni lubi eksperymentować: testować nowe przepisy, sięgać po dobrze znane, wręcz oklepane składniki tylko po to, żeby podać je w nowej, nieoczywistej odsłonie. Z miłości do sezonowych owoców i warzyw wiosną, latem i wczesną jesienią gotuje niemal bez przerwy. Szczególnie lubi kuchnie Bliskiego Wschodu: Izraela, Libii, Syrii, Maroka – za bogactwo aromatycznych przypraw, orzechowe nuty, świeże oliwki, dojrzałe pomidory i wszechobecny zapach mięty i kolendry. Nie przepada za słodyczami. Jest gotowa oddać wszystkie desery świata za porcję tatara lub soczysty stek.

Reklama
Zamów dania i wino i bierz udział w Nocy Wina w Twoim domu
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel