Gęsia wątróbka na karmelizowanym jabłku
Listopad nieodzownie kojarzy mi się z gęsiną. Dzisiaj polecam wątróbkę gęsią z dodatkiem karmelizowanego jabłka i cebuli. W kwestii zaś wina sięgnijmy śmiało po naszego lokalnego solarisa.

Składniki
Przygotowanie
W Polsce wątróbek nie poważa się specjalnie, a już gęsich w szczególności. We Francji z kolei uchodzą za rarytas. Bardzo tłusty foie gras to jedno ze świątecznych francuskich dań. Jestem fanką podrobów. Może niekoniecznie nieco kontrowersyjnego, francuskiego specjału, ale sposobów na serwowanie podrobów nigdy za mało. Wątróbkę przygotowuje się szybko, jest smaczna i stanowi świetne urozmaicenie dla mięsnych posiłków.
Składniki
Wątróbki oczyszczamy z żyłek i nerwów. Jest to zabieg niezwykle istotny, pozbawia bowiem potrawę gorzkiego posmaku. Następnie wątróbki zalewamy zimnym mlekiem i odstawiamy na kilka godzin do lodówki.
W międzyczasie cebulę kroimy w piórka, szklimy na oliwie, a jak zmięknie, dodajemy łyżkę octu winnego i łyżeczkę cukru. Chwilkę jeszcze dusimy, aż zgęstnieje. Jabłka myjemy i kroimy w ósemki (nie obieramy ze skórki).
Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy łyżeczkę cukru i 3 łyżki wytrawnego białego wina lub 1 łyżkę octu winnego. Następnie układamy jabłka i lekko przesmażamy raz z jednej, a później drugiej strony. Chwilkę trzymamy na małym ogniu, aż sos odparuje.
Wątróbkę, po wyciągnięciu z mleka i osuszeniu, przyprawiamy solą morską i świeżo mielonym pieprzem. Smażymy na mocno rozgrzanej patelni z obu stron, następnie zmniejszamy ogień i już na mniejszym, pod przykryciem pozwalamy jej dojść do siebie jeszcze dosłownie 3–5 minut. W środku powinna być różowa, ale nie krwista. Nie możemy też smażyć za długo, bo zrobi się twarda, sucha i niesmaczna.- 4 wątróbki gęsie
- 1 duże jabłko
- 2 średniej wielkości cebule (biała lub czerwona)
- 100 ml mleka
- 2 łyżeczki cukru
- 3 łyżki białego wina
- 1 łyżka octu winnego
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka masła
- sól i pieprz do smaku

Top przepisy
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Świąteczna przystawka z grzybamiW czasie świąt na naszym blogu pojawią się przepisy na przystawki, świąteczną zupę grzybową, kilka sposobów przyrządzania karpia oraz wspaniały mrożony deser. Dzisiaj proponujemy grzanki z suszonymi grzybami i cebulką.
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
Nasze ulubione
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
Polecane wina