Zabajone z karmelizowanymi owocami
Delikatny deser przywodzący na myśl czasy dzieciństwa. Teraz, gdy mamy mniej na głowie, bo przed nami Sylwester i kolejny długi weekend, warto zanurzyć się we wspomnieniach. Puszysty krem z żółtek to jak płynny biszkopt. Delikatnie słodki, doskonale komponujący się z karmelizowanymi w miodzie jabłkami. Deser można wzbogacić kruszonymi orzechami lub garścią prażonych płatków migdałowych. Ja z dzieciństwa znam zabajone w postaci lodów, wyśmienitych i wyjątkowych, które potrafiła zrobić tylko ciocia z Bytomia. Odwiedzaliśmy ją dość rzadko. Zawsze jednak było to dla mnie duże wydarzenie, bo nie dość, że spotykałam się ze wspaniałymi ludźmi, to jeszcze mogłam zajadać się do woli wybornymi lodami. Dorosłym ciocia polewała je jeszcze domowym ajerkoniakiem. Tradycyjnie do przyrządzenia aksamitnego kremu używa się sycylijskiego wina marsala. Spokojnie można zastąpić go innym słodkim winem, ewentualnie likierem. Ja użyłam porto, przez które deser nabrał charakterystycznego (lekko przybrudzonego) koloru. Historia zabajone sięga XVII wieku i związana jest z osobą Paschalisa Baylón, Franciszkanina, kucharza zakonu nielubiącego marnotrawstwa. Gdy przez przypadek rozbił dwa jajka, przerzucił je szybko do miski, dodał cukier i odrobinę marsali, całość ubijał w kąpieli wodnej, aż powstał puszysty krem. Swoją recepturę ogłosił 16 października 1690 roku podczas kazania, wskazując go jako miksturę mającą dodawać sił po pracy. Czy faktycznie ma tak pobudzające działanie, sprawdźcie sami. Polecam podanie go na ciepło, choć i zimny jest pyszny.
- 6 żółtek
- 100 g cukru
- szczypta soli
- 100 ml słodkiego wina (np. Porto Kopke Special Reserve)
- 2 jabłka
- 2–3 łyżki miodu
- 1 łyżka cukru
- łyżeczka cynamonu
- garść prażonych płatków migdałów lub włoskich orzechów
- Ciasteczka z parmezanemSzukasz kulinarnych pomysłów na karnawałowe party? Parmezanowe ciasteczka w towarzystwie win Bacaro Syrah lub Castra Rubra doskonale sprawdzą się na twoim stole!
- Szaszłyki z kurczakiem i fetą Szaszłyki z kurczakiem i fetą to dobry pomysł nie tylko na majówkę, lub letnie grillowanie. Można przygotować je nawet w środku zimy.
- Szaszłyki wieprzowe po bułgarskuSzaszłyki podane z grillowanymi warzywami i świeżą sałatką czyli pomysł na szybki, grillowany, mięsny przysmak
- Sernik z konfiturą wiśniowąPo raz pierwszy przygotowywałam sernik z ricotty i mascarpone i muszę przyznać, że ma niebiańsko lekką konsystencję, a aromat skórki cytrynowej dodaje mu wyrazistego, rześkiego posmaku.
- Grillowana karkówka z chutneyem pomarańczowymPora rozpocząć sezon grillowy. Przed nami długi weekend majowy i relaks wśród zieleni i pobudzającego kubki smakowe aromatu palonego drewna.
- Roladki z grillowanej cukinii z bryndzą i miętąBryndza ma ostry charakter – żadne tam maślane nuty czy inne śmietankowe "krema". Jego nazwa, jak zresztą większość używanych w polskich górach terminów związanych z hodowlą owiec, pochodzi w języka karpackich górali – Wołochów.
Słodkie wino wzmacniane o bursztynowej barwie i charakterystycznym dla madery bukiecie złożonym z aromatów suszonych owoców, herbaty, toffi i przypraw. W ustach bogate i dobrze zbudowane, o smaku pełnym nut wanilii, miodu i czekolady oraz długim, świeżym posmaku.