Zabajone z karmelizowanymi owocami

Delikatny deser przywodzący na myśl czasy dzieciństwa. Teraz, gdy mamy mniej na głowie, bo przed nami Sylwester i kolejny długi weekend, warto zanurzyć się we wspomnieniach. Puszysty krem z żółtek to jak płynny biszkopt. Delikatnie słodki, doskonale komponujący się z karmelizowanymi w miodzie jabłkami. Deser można wzbogacić kruszonymi orzechami lub garścią prażonych płatków migdałowych. Ja z dzieciństwa znam zabajone w postaci lodów, wyśmienitych i wyjątkowych, które potrafiła zrobić tylko ciocia z Bytomia. Odwiedzaliśmy ją dość rzadko. Zawsze jednak było to dla mnie duże wydarzenie, bo nie dość, że spotykałam się ze wspaniałymi ludźmi, to jeszcze mogłam zajadać się do woli wybornymi lodami. Dorosłym ciocia polewała je jeszcze domowym ajerkoniakiem. Tradycyjnie do przyrządzenia aksamitnego kremu używa się sycylijskiego wina marsala. Spokojnie można zastąpić go innym słodkim winem, ewentualnie likierem. Ja użyłam porto, przez które deser nabrał charakterystycznego (lekko przybrudzonego) koloru. Historia zabajone sięga XVII wieku i związana jest z osobą Paschalisa Baylón, Franciszkanina, kucharza zakonu nielubiącego marnotrawstwa. Gdy przez przypadek rozbił dwa jajka, przerzucił je szybko do miski, dodał cukier i odrobinę marsali, całość ubijał w kąpieli wodnej, aż powstał puszysty krem. Swoją recepturę ogłosił 16 października 1690 roku podczas kazania, wskazując go jako miksturę mającą dodawać sił po pracy. Czy faktycznie ma tak pobudzające działanie, sprawdźcie sami. Polecam podanie go na ciepło, choć i zimny jest pyszny.
- 6 żółtek
- 100 g cukru
- szczypta soli
- 100 ml słodkiego wina (np. Porto Kopke Special Reserve)
- 2 jabłka
- 2–3 łyżki miodu
- 1 łyżka cukru
- łyżeczka cynamonu
- garść prażonych płatków migdałów lub włoskich orzechów
- Pieczony sum nie tylko na święta!Chcesz zaskoczyć w tym roku gości, podając na stole coś wyjątkowego, innego niż zwykle? Z pomocą przychodzi pieczony sum, którego smak jeszcze bardziej uwydatni różowe wytrawne wino.
- Wegetariański pasztet z białej fasoli z gruszkąIdą święta, a wraz z nimi pieczenie świątecznych pasztetów! A gdyby tak w tym roku pokusić się o wersję wegetariańską? W dodatku nietypową – bo z pieczoną gruszką.
- Sernik czekoladowy z wiśniami z nalewkiCzasem mam ochotę zjeść coś pysznego, domowego i słodkiego. Sięgam wtedy do zbioru przepisów, przeglądam książki kucharskie i wybieram deser najczęściej taki, którego nigdy wcześniej nie przyrządzałam.
- Karp smażony w czerwonym winiePośród wszystkich przepisów na karpia dzisiaj proponujemy coś nowego, mniej tradycyjnego. Moim zdaniem to danie, dzięki któremu karp nabiera szlachetności.
- Przepiórka w sosie portoJeśli do tej pory ktoś nie przekonał się do wspaniałych aromatów i balsamicznej konsystencji portweinu, zachęcam do przygody kulinarnej, która – mam nadzieję – pomoże pozbyć się przesądów.
- Szczupak faszerowany – przystawka doskonałaDziś prezentujemy kolejną propozycję świątecznej przystawki, wspaniałej i delikatnej, która zachwyci również tych, którzy nie są zwolennikami ryb.
Słodkie wino wzmacniane o bursztynowej barwie i charakterystycznym dla madery bukiecie złożonym z aromatów suszonych owoców, herbaty, toffi i przypraw. W ustach bogate i dobrze zbudowane, o smaku pełnym nut wanilii, miodu i czekolady oraz długim, świeżym posmaku.